Ładowanie okładki... Przeciągnij okładkę aby zmienić jej pozycję
Szczegóły
Bogna Becker – wystawa obiektów i fotografii wernisaż wystawy – 7 października (środa), g. 18.00 wystawa czynna 7-25.. Bogna Becker – wystawa obiektów i fotografii
wernisaż wystawy – 7 października (środa), g. 18.00

wystawa czynna 7-25.10.2020

Podczas wernisażu premiera filmu krótkometrażowego „Równoległe światy Bogny Becker” w reżyserii Jędrzeja Lipskiego.

W zaraniu wszystkich kultur świata, oprócz broni, narzędzi pra-człowiek stworzył figurkę – upostaciowanie bóstwa ale i siebie samego, służącą wielu funkcjom: w magicznych obrzędach, zastępczo składał ją jako ofiarę i wielu innych.

To alter ego człowieka stawało się z czasem jego portretem, pierwszym obiektem sztuki i zabawy.

Tak powstała figurka – lalka – towarzyszka człowieka i jego losów od dzieciństwa, aż do śmierci. Lalki biedne i bogate, prymitywne i te o wyrafinowanych cechach „osobowości“, nagie i ubrane zgodnie z zamożnością właścicieli dzielą losy ich życia i śmierci, noszą stygmaty czasu, zużycia, a także okrucieństwa ich małych właścicieli.

Czasem dziedziczone z pokolenia na pokolenie były ozdobami łóżek, wózeczków dziecinnych, ich słodkich pokoików.

Stały się najbardziej uniwersalnym symbolem człowieka.

Od wielu lat równocześnie z innymi formami mojej twórczości „buduję“ pod symbolicznym przykryciem szklanych kloszy „małe światy“ – sceny metaforyczne, trochę jak z teatru lalek. Lalki oraz różne przedmioty znajduję lub kupuję na targach staroci, antykwariatach, dostaję od przyjaciół w różnych stanach zachowania.

Tworząc te małe światy czuję się autorką, reżyserką i scenografką tych przedstawień. Te „wybawione“ lalki wybawiam dając im nowe życie. One przenoszą symbolicznie prawdę o kondycji, komedii i tragedii życia człowieka.

– Bogna Becker

Bogna Becker – urodzona w 1946 roku w Krakowie, absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych oraz Wydziałów Malarstwa i Tkaniny Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się malarstwem, rzeźbą, konserwacją, fotografią. Liczne wystawy indywidualne, udział w wielu zbiorowych. Prace w muzeach i kolekcjach prywatnych w Polsce, we Francji, Włoszech, w Belgii, Skandynawii, Niemczech, Izraelu, USA, Kanadzie.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.
Partnerzy projektu : Miasto Kraków, Nowohuckie Centrum Kultury, Fundacja Wspierania Kultury i Sztuki Via Artem
Współpraca: FAM – Szkoła Charakteryzacji i Wizażu, Młodzieżowy Dom Kultury im. Andrzeja Bursy w Krakowie
Więcej
Strumień wiadomości
Własne firltry
Brak filtrów własnych
Zalogowani uczestnicy
Nie znaleziono zalogowanych uczestników.
Albumy (3)
Filmy (0)
Brak załadowanych filmów.

Tasks

Brak utworzonych celów
Unable to load tooltip content.