Ładowanie okładki... Przeciągnij okładkę aby zmienić jej pozycję
Szczegóły
Bogna Becker – wystawa obiektów i fotografii wernisaż wystawy – 7 października (środa), g. 18.00 wystawa czynna 7-25.. Bogna Becker – wystawa obiektów i fotografii
wernisaż wystawy – 7 października (środa), g. 18.00

wystawa czynna 7-25.10.2020

Podczas wernisażu premiera filmu krótkometrażowego „Równoległe światy Bogny Becker” w reżyserii Jędrzeja Lipskiego.

W zaraniu wszystkich kultur świata, oprócz broni, narzędzi pra-człowiek stworzył figurkę – upostaciowanie bóstwa ale i siebie samego, służącą wielu funkcjom: w magicznych obrzędach, zastępczo składał ją jako ofiarę i wielu innych.

To alter ego człowieka stawało się z czasem jego portretem, pierwszym obiektem sztuki i zabawy.

Tak powstała figurka – lalka – towarzyszka człowieka i jego losów od dzieciństwa, aż do śmierci. Lalki biedne i bogate, prymitywne i te o wyrafinowanych cechach „osobowości“, nagie i ubrane zgodnie z zamożnością właścicieli dzielą losy ich życia i śmierci, noszą stygmaty czasu, zużycia, a także okrucieństwa ich małych właścicieli.

Czasem dziedziczone z pokolenia na pokolenie były ozdobami łóżek, wózeczków dziecinnych, ich słodkich pokoików.

Stały się najbardziej uniwersalnym symbolem człowieka.

Od wielu lat równocześnie z innymi formami mojej twórczości „buduję“ pod symbolicznym przykryciem szklanych kloszy „małe światy“ – sceny metaforyczne, trochę jak z teatru lalek. Lalki oraz różne przedmioty znajduję lub kupuję na targach staroci, antykwariatach, dostaję od przyjaciół w różnych stanach zachowania.

Tworząc te małe światy czuję się autorką, reżyserką i scenografką tych przedstawień. Te „wybawione“ lalki wybawiam dając im nowe życie. One przenoszą symbolicznie prawdę o kondycji, komedii i tragedii życia człowieka.

– Bogna Becker

Bogna Becker – urodzona w 1946 roku w Krakowie, absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych oraz Wydziałów Malarstwa i Tkaniny Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się malarstwem, rzeźbą, konserwacją, fotografią. Liczne wystawy indywidualne, udział w wielu zbiorowych. Prace w muzeach i kolekcjach prywatnych w Polsce, we Francji, Włoszech, w Belgii, Skandynawii, Niemczech, Izraelu, USA, Kanadzie.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.
Partnerzy projektu : Miasto Kraków, Nowohuckie Centrum Kultury, Fundacja Wspierania Kultury i Sztuki Via Artem
Współpraca: FAM – Szkoła Charakteryzacji i Wizażu, Młodzieżowy Dom Kultury im. Andrzeja Bursy w Krakowie
Więcej
Strumień wiadomości
Własne firltry
Brak filtrów własnych
Zalogowani uczestnicy
Nie znaleziono zalogowanych uczestników.
Albumy (3)
Filmy (0)
Brak załadowanych filmów.

Discussions

Unable to load tooltip content.