Wyszykiwanie wydarzeń blisko ciebie
2020
Wydarzenia wedle lat
Sty
21

Galeria Autorska Jerzego Dudy-Gracza – OTWARCIE

  1.   Wystawa
  2.   Otwarte wydarzenie
  1.   21st Sty, 2020 18:00
Prawie 100 prac artysty wyeksponowanych w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni! Wstęp na wernisaż za zaproszeniami. Kiedyś Dudę-Gracza rozchwytywano i uwielbiano, potem zaczęto się go wstydzić, ... Prawie 100 prac artysty wyeksponowanych w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni!
Wstęp na wernisaż za zaproszeniami.


Kiedyś Dudę-Gracza rozchwytywano i uwielbiano, potem zaczęto się go wstydzić, a nawet bać. Czy nadszedł czas, aby odczytać go na nowo? Twórczość tego artysty jest niezaprzeczalnym fenomenem polskiej kultury ostatnich pięćdziesięciu lat. Wydaje się, że choć Duda-Gracz w 2004 roku zamilkł na zawsze, to jego twórczość nie powiedziała ostatniego słowa.

W latach 70. Ubiegłego wieku trudno byłoby znaleźć w Polsce artystę, którego twórczość spotykałaby się z tak żywym oddźwiękiem społecznym jak malarstwo Dudy-Gracza; rezonans wywoływany przez jego wystawy łatwiej porównać z recepcją ważnych filmów czy pokoleniowych bestsellerów niż ze zjawiskami z dziedziny sztuk plastycznych.

Kariera Dudy-Gracza rozwijała się w tempie blitzkriegu. Kulminacyjnym momentem pierwszego etapu jego kariery była wystawa w warszawskiej Kordegardzie w grudniu 1978 roku. Wśród dwudziestu kilku olei na płótnie składających się na tę ekspozycję pokazał wiele ze swych najsłynniejszych obrazów, które do dziś definiują obiegowe wyobrażenia o Dudzie-Graczu – prace takie jak „Jeźdźcy apokalipsy, czyli fucha”, „Rusałka domowa”, „Babel 2” czy „Niedziela 2”. Po sukcesie w Warszawie wystawa ruszyła w tournée po Polsce. Do początku 1980 roku odwiedziła czternaście miast.

Jedni uważali, że Duda-Gracz kocha Polskę, inni – że jej nienawidzi. Kiedyś powiedział w programie Tomasza Raczka: „Ja tylko tak wyglądam, ale duszyczkę mam wrażliwą”. Malował najszkaradniejsze nieraz postacie z dużą sympatią. Czuł się częścią tego ułomnego, szarego świata. Uważał też, że największa nawet pokraka ma w sobie jakiś blask, iskrę bożą.

Niby to realizm, ale też poezja. Przede wszystkim jednak silny konkret. Wydaje się, że to przywiązanie do konkretu jest także zasługą uczelni katowickiej, która ukształtowała jego warsztat malarski.

Dzisiaj prace Jerzego Dudy-Gracza znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego Warszawy, galeriach Poznania, Łodzi, w zbiorach Austrii, Danii, Japonii, Kanady i USA.

– Joanna Gościej-Lewińska / kurator Galerii


Oficjalne otwarcie Galerii dla zwiedzających nastąpi 22 stycznia 2020 r. (środa)

Godziny otwarcia Galerii:
wtorek – sobota: 11.00-19.00
niedziela: 12.00-19.00
  1.   Nowohuckie Centrum Kultury
  2.   1
Lut
28

Monika Pałka „ŚWIATY OSOBNE” grafika cyfrowa Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ - GALERIA SOKÓŁ

  1.   Wystawa
  2.   Otwarte wydarzenie
  1.   28th Lut, 2020 18:00 - 24th Mar, 2020 18:00 - UTC
Ta grupa jeszcze nie ma opisu.
  1.   Monika
  2.   1
Mar
10

„Kalejdoskop” – Karol Wieczorek

  1.   Wystawa
  2.   Otwarte wydarzenie
  1.   10th Mar, 2020 13:00 - 8th Lip, 2020 14:45
Karol Wieczorek jest spełnieniem modelowym superkatowiczanina. Z miłości do wypełniania świata sztuką przez niemal dwadzieścia lat zrealizował tak ogromną ilość obrazów, rysunków, grafik, kolaży, mont... Karol Wieczorek jest spełnieniem modelowym superkatowiczanina. Z miłości do wypełniania świata sztuką przez niemal dwadzieścia lat zrealizował tak ogromną ilość obrazów, rysunków, grafik, kolaży, montaży czy jak to jeszcze nazwać, że mógłby nimi obdzielić kilku zwyczajniejszych artystów. Dotknął każdego bodaj materiału malarskiego, łącznie z malowaniem na starych walizkach i powłoczkach poduszek. Większość tych obrazów – rysunków to dzieła nadzwyczajnego, misternego kunsztu, choć przecież nie on, kunszt, był ich celem. Istotą tej roboty jest bodaj to, co kiedyś Wisława Szymborska nazwała „radością tworzenia”. Wieczorek zdaje się być absolutnie wolny w tym co robi, a malując czy rysując rzeczy najzupełniej realne oraz najzupełniej wymyślone, skutecznie umyka szufladkom, klasyfikacjom, doktrynom i tak dalej. Zwykła martwa natura sąsiaduje tam z portretem ulicy, cyrk z wnętrzem smutnego pokoju w bloku, gdzie nieletnia, naga dziewczyna gra na gitarze.

Całość tego Wieczorkowego świata napiętnowana jest pewną groteskową deformacją, jakby ironiczno-gorzkim skrzywieniem ust. Nawet absolutne piękno przedstawia się artyście jako potencjalnie chore. Zza każdego, nawet najbanalniejszego przedmiotu może wysunąć się twarz diabła. Nie przypadkiem Wieczorek – mistrzowsko – zilustrował Mistrza i Małgorzatę Bułhakowa.

A przecież Katowice to tylko punkt wyjścia, baza sztuki i życia Karola Wieczorka. Już sto metrów dalej w dowolną stronę za rogatkami miasta sztuka ta staje się własnością świata, mówi wieloma językami czytelnymi wszędzie, gdzie zechciałaby być wysłuchana.

Świetny, skupiony, poważny artysta.

– Tadeusz Nyczek
  1.   Nowohuckie Centrum Kultury
  2.   1
Mar
16

„Pewnego razu… w NCK” – wystawa fotografii Ewy Kępys

  1.   Wystawa
  2.   Otwarte wydarzenie
  1.   16th Mar, 2020 13:00 - 20th Wrz, 2020 14:30
„Pewnego razu… w NCK” – wystawa fotografii Ewy Kępys Zdjęcia prezentowane na wystawie pochodzą z sesji fotograficznej wykonanej w maju 2019 r. Projekt realizowany we wnętrzach Nowohuckiego Centrum Ku... „Pewnego razu… w NCK” – wystawa fotografii Ewy Kępys
Zdjęcia prezentowane na wystawie pochodzą z sesji fotograficznej wykonanej w maju 2019 r. Projekt realizowany we wnętrzach Nowohuckiego Centrum Kultury.

Ewa Kępys – urodziła się w Krakowie w 1991. Ukończyła Szkołę Kreatywnej Fotografii na KSA, broniąc dyplomu na ocenę celującą. Na drugim roku studiów zrezygnowała z nauki na Uniwersytecie
edynburskim na kierunku Fotografia, by wrócić do Polski i tworzyć w rodzimym kraju. Jej prace publikowane były w i na okładkach takich magazynów jak Never Lazy, K Mag, Lounge, Dark Beauty, The Photographer, MODO, i wielu innych. Tworzyła kampanie dla marek takich jak Pani-Ka czy Pocałuj mnie w broszkę. Jej inspiracją jest muzyka, film i literatura. Ewa Kępys współpracuje z wieloma zdolnymi projektantami, wizażystami, stylistami i modelkami. Prócz pracy zawodowej wykonuje ona wiele niekomercyjnych sesji zdjęciowych, tworząc oryginalne, wręcz baśniowe obrazy. Inspiracji poszukuje w otaczającej ją rzeczywistości, muzyce, literaturze i filmie. Podczas sesji często improwizuje. Jej zdjęcia ukazały się w wielu światowych magazynach, m.in. w Dark Beauty (USA), NeverLazy-okładka + edytorial (Wielka Brytania) , Elegant (USA), Superior (Niemcy), VA Magazine (USA), Elegant (USA), Confashion czy Invited (PL).
  1.   Nowohuckie Centrum Kultury
  2.   1
Maj
14

Wystawa HTTPAINTINGS:// oraz pokaz instalacji artystycznej „KULE”

  1.   Wystawa
  2.   Otwarte wydarzenie
  1.   14th Maj, 2020 17:00 - 18th Cze, 2020 18:00 - UTC
Wystawa HTTPAINTINGS:// W wystawie „httpaintings://” biorą udział Kamil Kocurek, Piotr Kossakowski, Katarzyna Rutkowska, Mariusz Wildeman i Jerzy Zajączkowski. Sztuka wymienionych artystów jest forma... Wystawa HTTPAINTINGS://

W wystawie „httpaintings://” biorą udział Kamil Kocurek, Piotr Kossakowski, Katarzyna Rutkowska, Mariusz Wildeman i Jerzy Zajączkowski. Sztuka wymienionych artystów jest formalnie różnorodna, ponieważ wywodzi się z różnych - figuratywnych i abstrakcyjnych - konwencji przedstawieniowych. Jednak tym, co łączy twórców jest czerpanie z estetyki związanej z rozmaitymi strategiami cyfrowego obrazowania. Twórcy przenoszą wprost na płaską powierzchnię płótna lub papieru przetworzone zgodnie z własną malarską wizją wizualne elementy, których podłożem zaistnienia są glitche, czyli błędy komputerowe ujawniające się w przesunięciach, powtórzeniach i kolorystycznych modyfikacjach powstałych w obrębie cyfrowo zapisanego obrazu (Katarzyna Rutkowska, Piotr Kossakowski), piksele jako najmniejsze jednolite komponenty obrazu wyświetlanego na monitorze (Jerzy Zajączkowski) oraz aktualne i nieaktualne już techniki komputerowej wizualizacji (Mariusz Wildeman, Kamil Kocurek).
Wystawa potrwa od 14.05 do 18.06.2020. Kuratorką ekspozycji jest Katarzyna Zahorska.

Pokaz instalacji artystycznej „KULE”

"KULE" – wiszący nad ulicą Kiełbaśniczą znak rozpoznawczy Galerii Miejskiej, instalacja, która ma zachęcać do wizyty w naszej instytucji i celebrowania sztuki. WIRUS - unosi się w powietrzu, jest niebezpieczny, osiadł chwilowo na „KULACH” i odcisnął piętno na branży artystycznej. Przez pandemię sztukę opanował wirus - stagnacji, który unieruchomił jakiekolwiek działanie w tym obszarze - artyści tworzą, ale instytucje nie mogły pokazywać efektów ich działania. Instalacja ma również uświadamiać, że chociaż pewnie restrykcje złagodzono, koronawirus nadal z nami jest.
  1.   Galeria Miejska we Wrocławiu
  2.   1
Maj
16

E-wystawa KU METAFIZYCZNEJ PRAWDZIE

  1.   Wystawa
  2.   Otwarte wydarzenie
  3.   9223372036854775806 / 9223372036854775807
  1.   16th Maj, 2020
W dobie pandemii i narzuconych przez nią nowych zasad, dostęp do sztuki został wyjątkowo ograniczony. Odwołano wiele wydarzeń kulturalnych, w tym cieszącą się dużym zainteresowaniem Wrocławską Noc Muz... W dobie pandemii i narzuconych przez nią nowych zasad, dostęp do sztuki został wyjątkowo ograniczony. Odwołano wiele wydarzeń kulturalnych, w tym cieszącą się dużym zainteresowaniem Wrocławską Noc Muzeów 2020, zaplanowaną pierwotnie na 16 maja. W wydarzeniu, jak co roku, miała wziąć udział również Galeria Miejska i zaprezentować nową wystawę. Aby podtrzymać wieloletnią tradycję majowych atrakcji, zapraszamy na wirtualny projekt specjalny, którego premiera odbędzie się właśnie 16 maja. O godzinie 18:00 na stronie internetowej galerii zostanie udostępniona e-wystawa "Ku metafizycznej prawdzie" w formie wirtualnego spaceru po wnętrzach Galerii Miejskiej.
Prezentacja "Ku metafizycznej prawdzie" zestawia ze sobą malarstwo Mariusza Mikołajka oraz Natalii Rybki, a więc dwojga artystów, którzy za pośrednictwem swojej sztuki mówią o doświadczaniu głębokiej więzi z Bogiem. Co ciekawe, w tym celu posługują się zupełnie odmiennym językiem malarskim i sięgają po inne motywy przedstawieniowe.
Kuratorką wystawy jest Katarzyna Zahorska.
  1.   Galeria Miejska we Wrocławiu
  2.   1
Cze
29

Adam Rzepecki "Stary Rzepecki patrzy na młodego Rzepeckiego"

  1.   Wystawa
  2.   Otwarte wydarzenie
  1.   29th Cze, 2020 13:00 - 2nd Sie, 2020 13:45 - UTC
Wystawa w Bunkrze Sztuki jest pierwszą w Krakowie tak obszerną prezentacją prac Adama Rzepeckiego. W dużej mierze ma charakter retrospektywny i jest podzielona na dwie części. Pierwsza, mieszcząca si... Wystawa w Bunkrze Sztuki jest pierwszą w Krakowie tak obszerną prezentacją prac Adama Rzepeckiego. W dużej mierze ma charakter retrospektywny i jest podzielona na dwie części.

Pierwsza, mieszcząca się w przestrzeniach parteru, to prezentacja prac (głównie fotografii), które w większości powstawały w latach 70. i 80. Tworzą one kilka grup poruszających takie tematy jak między innymi: eksperymenty formalne z medium fotograficznym, doświadczenia z performansem, ironiczna refleksja dotycząca statusu artysty, dialog z dokonaniami innych twórców, swoboda artystyczna, fenomen „Kultury Zrzuty” oraz podział na sztukę męską i inną.

Tę część wystawy uzupełniają prace innych artystów (Grupy „Łódź Kaliska”, Andrzeja Różyckiego, Marka Janiaka, Jacka Kryszkowskiego, Zbigniewa Libery, Grupy SEM, Anastazego Wiśniewskiego, Ryszarda Grzyba, Tibora Várnagy, Piotra Lutyńskiego i poety Miłosza Biedrzyckiego), którzy wywarli wpływ na twórczość Adama Rzepeckiego lub zajmują ważne miejsce w jego biografii. Ten aneks osadza dorobek twórcy w szerszym kontekście sztuki polskiej.

Druga część wystawy, zajmująca pierwsze piętro Bunkra Sztuki, w znacznym stopniu jest opowieścią prywatną związaną z przeżyciami artysty – przebytą chorobą i procesem zdrowienia. Te trudne doświadczenia zaowocowały głębszym postrzeganiem życia w kontekście wszechświata i wieczności, co znalazło swoje odzwierciedlenie w najnowszych realizacjach.

Tytuł wystawy – Stary Rzepecki patrzy na młodego Rzepeckiego – jest równocześnie tytułem rzeźby, która powstała specjalnie na tę prezentację. W tej wystawie twórca podsumowuje swoje życie i dorobek. Stosuje ciekawą strategię polegającą na pojawieniu się w dwóch postaciach. Dojrzały artysta konfrontuje się z młodym artystą i pokazuje, że to wszystko, co młody przeczuwał – dorosły już wie.



Adam Rzepecki (ur. 1950)

Uprawia malarstwo, fotografię i performanse, tworzy wideo i instalacje. W latach 1973–1979 studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 1979 roku jest członkiem Grupy „Łódź Kaliska”, a od 1990 roku – grupy Stacja Pi.Stacja. W latach 1978–1981 prowadził Jaszczurową Galerię Fotografii w Krakowie. Współtworzył „Kulturę Zrzuty”. Jego prace znajdują się w kolekcjach CSW Zamek Ujazdowski i Zachęty Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Sammlung Verbund w Wiedniu.



Cała wystawa będzie otwarta od 19 maja do 2 sierpnia.

Od 21 sierpnia do 18 października będzie można zobaczyć część wystawy obejmującą parter i Galerię Dolną.
  1.   Bunkier Sztuki
  2.   1
Lip
02

Wystawa Mity, symbole, abstrakcje/ tryptyk głogowski

  1.   Wystawa
  2.   Otwarte wydarzenie
  1.   2nd Lip, 2020 - 27th Sie, 2020
Mity, symbole, abstrakcje/ tryptyk głogowski Małgorzata Maćkowiak, Roma Pilitsidis, Telemach Pilitsidis Galeria Miejska we Wrocławiu Wystawa czynna od 02.07 do 27.08.2020 Wstęp bezpłatny Tytuł ... Mity, symbole, abstrakcje/ tryptyk głogowski
Małgorzata Maćkowiak, Roma Pilitsidis, Telemach Pilitsidis
Galeria Miejska we Wrocławiu
Wystawa czynna od 02.07 do 27.08.2020
Wstęp bezpłatny

Tytuł pokazu wyznacza główne linie narracyjne, w kontekście których powinniśmy czytać sztukę każdego z twórców. Telemach Pilitsidis czerpie z mitów kultury Zachodu, Małgorzata Maćkowiak odwołuje się do przełożonych na język abstrakcji symboli, a Roma Pilitsidis fascynuje się pierwotną ekspresją w rytmicznych układach geometrycznych. To spotkanie trojga indywidualności w Galerii Miejskiej prowokuje pytania o to, czym dzisiaj, w czasach, w których wszelkie definicje ulegają rozmyciu, jest piękno.

  1.   Galeria Miejska we Wrocławiu
  2.   1
Lip
03

Wystawa Mity, symbole, abstrakcje/ tryptyk głogowski

  1.   Wystawa
  2.   Otwarte wydarzenie
  1.   3rd Lip, 2020 - 28th Sie, 2020
  2. Powtarzane
Mity, symbole, abstrakcje/ tryptyk głogowski Małgorzata Maćkowiak, Roma Pilitsidis, Telemach Pilitsidis Galeria Miejska we Wrocławiu Wystawa czynna od 02.07 do 27.08.2020 Wstęp bezpłatny Tytuł ... Mity, symbole, abstrakcje/ tryptyk głogowski
Małgorzata Maćkowiak, Roma Pilitsidis, Telemach Pilitsidis
Galeria Miejska we Wrocławiu
Wystawa czynna od 02.07 do 27.08.2020
Wstęp bezpłatny

Tytuł pokazu wyznacza główne linie narracyjne, w kontekście których powinniśmy czytać sztukę każdego z twórców. Telemach Pilitsidis czerpie z mitów kultury Zachodu, Małgorzata Maćkowiak odwołuje się do przełożonych na język abstrakcji symboli, a Roma Pilitsidis fascynuje się pierwotną ekspresją w rytmicznych układach geometrycznych. To spotkanie trojga indywidualności w Galerii Miejskiej prowokuje pytania o to, czym dzisiaj, w czasach, w których wszelkie definicje ulegają rozmyciu, jest piękno.

  1.   Galeria Miejska we Wrocławiu
  2.   1
Lip
04

Wystawa Mity, symbole, abstrakcje/ tryptyk głogowski

  1.   Wystawa
  2.   Otwarte wydarzenie
  1.   4th Lip, 2020 - 29th Sie, 2020
  2. Powtarzane
Mity, symbole, abstrakcje/ tryptyk głogowski Małgorzata Maćkowiak, Roma Pilitsidis, Telemach Pilitsidis Galeria Miejska we Wrocławiu Wystawa czynna od 02.07 do 27.08.2020 Wstęp bezpłatny Tytuł ... Mity, symbole, abstrakcje/ tryptyk głogowski
Małgorzata Maćkowiak, Roma Pilitsidis, Telemach Pilitsidis
Galeria Miejska we Wrocławiu
Wystawa czynna od 02.07 do 27.08.2020
Wstęp bezpłatny

Tytuł pokazu wyznacza główne linie narracyjne, w kontekście których powinniśmy czytać sztukę każdego z twórców. Telemach Pilitsidis czerpie z mitów kultury Zachodu, Małgorzata Maćkowiak odwołuje się do przełożonych na język abstrakcji symboli, a Roma Pilitsidis fascynuje się pierwotną ekspresją w rytmicznych układach geometrycznych. To spotkanie trojga indywidualności w Galerii Miejskiej prowokuje pytania o to, czym dzisiaj, w czasach, w których wszelkie definicje ulegają rozmyciu, jest piękno.

  1.   Galeria Miejska we Wrocławiu
  2.   1
Lip
06

Wystawa Mity, symbole, abstrakcje/ tryptyk głogowski

  1.   Wystawa
  2.   Otwarte wydarzenie
  1.   6th Lip, 2020 - 31st Sie, 2020
  2. Powtarzane
Mity, symbole, abstrakcje/ tryptyk głogowski Małgorzata Maćkowiak, Roma Pilitsidis, Telemach Pilitsidis Galeria Miejska we Wrocławiu Wystawa czynna od 02.07 do 27.08.2020 Wstęp bezpłatny Tytuł ... Mity, symbole, abstrakcje/ tryptyk głogowski
Małgorzata Maćkowiak, Roma Pilitsidis, Telemach Pilitsidis
Galeria Miejska we Wrocławiu
Wystawa czynna od 02.07 do 27.08.2020
Wstęp bezpłatny

Tytuł pokazu wyznacza główne linie narracyjne, w kontekście których powinniśmy czytać sztukę każdego z twórców. Telemach Pilitsidis czerpie z mitów kultury Zachodu, Małgorzata Maćkowiak odwołuje się do przełożonych na język abstrakcji symboli, a Roma Pilitsidis fascynuje się pierwotną ekspresją w rytmicznych układach geometrycznych. To spotkanie trojga indywidualności w Galerii Miejskiej prowokuje pytania o to, czym dzisiaj, w czasach, w których wszelkie definicje ulegają rozmyciu, jest piękno.

  1.   Galeria Miejska we Wrocławiu
  2.   1
Lip
07

Wystawa Mity, symbole, abstrakcje/ tryptyk głogowski

  1.   Wystawa
  2.   Otwarte wydarzenie
  1.   7th Lip, 2020 - 1st Wrz, 2020
  2. Powtarzane
Mity, symbole, abstrakcje/ tryptyk głogowski Małgorzata Maćkowiak, Roma Pilitsidis, Telemach Pilitsidis Galeria Miejska we Wrocławiu Wystawa czynna od 02.07 do 27.08.2020 Wstęp bezpłatny Tytuł ... Mity, symbole, abstrakcje/ tryptyk głogowski
Małgorzata Maćkowiak, Roma Pilitsidis, Telemach Pilitsidis
Galeria Miejska we Wrocławiu
Wystawa czynna od 02.07 do 27.08.2020
Wstęp bezpłatny

Tytuł pokazu wyznacza główne linie narracyjne, w kontekście których powinniśmy czytać sztukę każdego z twórców. Telemach Pilitsidis czerpie z mitów kultury Zachodu, Małgorzata Maćkowiak odwołuje się do przełożonych na język abstrakcji symboli, a Roma Pilitsidis fascynuje się pierwotną ekspresją w rytmicznych układach geometrycznych. To spotkanie trojga indywidualności w Galerii Miejskiej prowokuje pytania o to, czym dzisiaj, w czasach, w których wszelkie definicje ulegają rozmyciu, jest piękno.

  1.   Galeria Miejska we Wrocławiu
  2.   1
Lip
07

„Przestrzenie” – wystawa grafiki cyfrowej Moniki Pałki

  1.   Wystawa
  2.   Otwarte wydarzenie
  1.   7th Lip, 2020 13:00 - 31st Sie, 2020 14:45
SUBLIMACJA KLAROWNOŚCI Cyfrowe grafiki Moniki Pałki […] Ikonografia grafik Moniki Pałki rozgrywa się pomiędzy oczywistą figuracją, portretem, a układami czysto abstrakcyjnymi form geometrycznych.... SUBLIMACJA KLAROWNOŚCI
Cyfrowe grafiki Moniki Pałki

[…] Ikonografia grafik Moniki Pałki rozgrywa się pomiędzy oczywistą figuracją, portretem, a układami czysto abstrakcyjnymi form geometrycznych. Artystka stosuje również metodę multiplikowania elementu i tworzy z tej multiplikacji strukturę kompozycyjną danej pracy graficznej. Zdarza się, że łączy struktury abstrakcyjne z przenikaniem się form naturalnych, postaci ludzkich, torsów, popiersi. W grafikach Moniki Pałki urzeka pastelowy, miękko modelowany kolor, ale stać ją także na mocno położone, dźwięczne i głębokie płaszczyzny koloru, przy ostro zarysowanych krawędziach form geometrycznych. Owe bardzo intensywne nasycenia koloru stwarzają specyficzną ekspresję poprzez kontrast, zestawienia z innymi częściami grafiki, z sąsiadującymi płaszczyznami, plamami, rytmami, powtórzeniami. Kolor ma tu także znaczenie symboliczne, nastrojowe, a także psychologiczne.

[…] Zawsze zwracam uwagę, oglądając dzieła plastyczne, na klarowność kompozycji i sposób wyrażania się ekspresji koloru. Nawet monochromatyczne i delikatne prace mogą mieć tę słyszalność szeptu z najodleglejszych przestrzeni kosmosu. Kiedyś Franciszek Starowieyski tak wypowiedział się o spektaklu p.t. „Wilgoć” teatru plastycznego Leszka Mądzika. „Spadającą kroplę wody w ciszy i ciemności słychać w całym kosmosie”. […] Monika Pałka ma tę właśnie umiejętność oraz intuicję nie przegadywania swoich prac, nawet tych dosyć skomplikowanych, złożonych z wielu elementów w swojej strukturze kompozycyjnej. Myślę, że właśnie tym się wyróżnia […] i to stanowi o jej oryginalnym obliczu artystycznym oraz niepowtarzalnej poetyce wysublimowanego wyrazu.[…]

Prof. Stanisław Tabisz
fragmenty wstępu do katalogu wystaw Nieoczywiste i Nieoczywiste II, 2018 r.
  1.   Nowohuckie Centrum Kultury
  2.   1
Lip
08

Wystawa Mity, symbole, abstrakcje/ tryptyk głogowski

  1.   Wystawa
  2.   Otwarte wydarzenie
  1.   8th Lip, 2020 - 2nd Wrz, 2020
  2. Powtarzane
Mity, symbole, abstrakcje/ tryptyk głogowski Małgorzata Maćkowiak, Roma Pilitsidis, Telemach Pilitsidis Galeria Miejska we Wrocławiu Wystawa czynna od 02.07 do 27.08.2020 Wstęp bezpłatny Tytuł ... Mity, symbole, abstrakcje/ tryptyk głogowski
Małgorzata Maćkowiak, Roma Pilitsidis, Telemach Pilitsidis
Galeria Miejska we Wrocławiu
Wystawa czynna od 02.07 do 27.08.2020
Wstęp bezpłatny

Tytuł pokazu wyznacza główne linie narracyjne, w kontekście których powinniśmy czytać sztukę każdego z twórców. Telemach Pilitsidis czerpie z mitów kultury Zachodu, Małgorzata Maćkowiak odwołuje się do przełożonych na język abstrakcji symboli, a Roma Pilitsidis fascynuje się pierwotną ekspresją w rytmicznych układach geometrycznych. To spotkanie trojga indywidualności w Galerii Miejskiej prowokuje pytania o to, czym dzisiaj, w czasach, w których wszelkie definicje ulegają rozmyciu, jest piękno.

  1.   Galeria Miejska we Wrocławiu
  2.   1
Lip
09

Wystawa Mity, symbole, abstrakcje/ tryptyk głogowski

  1.   Wystawa
  2.   Otwarte wydarzenie
  1.   9th Lip, 2020 - 3rd Wrz, 2020
  2. Powtarzane
Mity, symbole, abstrakcje/ tryptyk głogowski Małgorzata Maćkowiak, Roma Pilitsidis, Telemach Pilitsidis Galeria Miejska we Wrocławiu Wystawa czynna od 02.07 do 27.08.2020 Wstęp bezpłatny Tytuł ... Mity, symbole, abstrakcje/ tryptyk głogowski
Małgorzata Maćkowiak, Roma Pilitsidis, Telemach Pilitsidis
Galeria Miejska we Wrocławiu
Wystawa czynna od 02.07 do 27.08.2020
Wstęp bezpłatny

Tytuł pokazu wyznacza główne linie narracyjne, w kontekście których powinniśmy czytać sztukę każdego z twórców. Telemach Pilitsidis czerpie z mitów kultury Zachodu, Małgorzata Maćkowiak odwołuje się do przełożonych na język abstrakcji symboli, a Roma Pilitsidis fascynuje się pierwotną ekspresją w rytmicznych układach geometrycznych. To spotkanie trojga indywidualności w Galerii Miejskiej prowokuje pytania o to, czym dzisiaj, w czasach, w których wszelkie definicje ulegają rozmyciu, jest piękno.

  1.   Galeria Miejska we Wrocławiu
  2.   1
Lip
10

Wystawa Mity, symbole, abstrakcje/ tryptyk głogowski

  1.   Wystawa
  2.   Otwarte wydarzenie
  1.   10th Lip, 2020 - 4th Wrz, 2020
  2. Powtarzane
Mity, symbole, abstrakcje/ tryptyk głogowski Małgorzata Maćkowiak, Roma Pilitsidis, Telemach Pilitsidis Galeria Miejska we Wrocławiu Wystawa czynna od 02.07 do 27.08.2020 Wstęp bezpłatny Tytuł ... Mity, symbole, abstrakcje/ tryptyk głogowski
Małgorzata Maćkowiak, Roma Pilitsidis, Telemach Pilitsidis
Galeria Miejska we Wrocławiu
Wystawa czynna od 02.07 do 27.08.2020
Wstęp bezpłatny

Tytuł pokazu wyznacza główne linie narracyjne, w kontekście których powinniśmy czytać sztukę każdego z twórców. Telemach Pilitsidis czerpie z mitów kultury Zachodu, Małgorzata Maćkowiak odwołuje się do przełożonych na język abstrakcji symboli, a Roma Pilitsidis fascynuje się pierwotną ekspresją w rytmicznych układach geometrycznych. To spotkanie trojga indywidualności w Galerii Miejskiej prowokuje pytania o to, czym dzisiaj, w czasach, w których wszelkie definicje ulegają rozmyciu, jest piękno.

  1.   Galeria Miejska we Wrocławiu
  2.   1
Lip
11

Wystawa Mity, symbole, abstrakcje/ tryptyk głogowski

  1.   Wystawa
  2.   Otwarte wydarzenie
  1.   11th Lip, 2020 - 5th Wrz, 2020
  2. Powtarzane
Mity, symbole, abstrakcje/ tryptyk głogowski Małgorzata Maćkowiak, Roma Pilitsidis, Telemach Pilitsidis Galeria Miejska we Wrocławiu Wystawa czynna od 02.07 do 27.08.2020 Wstęp bezpłatny Tytuł ... Mity, symbole, abstrakcje/ tryptyk głogowski
Małgorzata Maćkowiak, Roma Pilitsidis, Telemach Pilitsidis
Galeria Miejska we Wrocławiu
Wystawa czynna od 02.07 do 27.08.2020
Wstęp bezpłatny

Tytuł pokazu wyznacza główne linie narracyjne, w kontekście których powinniśmy czytać sztukę każdego z twórców. Telemach Pilitsidis czerpie z mitów kultury Zachodu, Małgorzata Maćkowiak odwołuje się do przełożonych na język abstrakcji symboli, a Roma Pilitsidis fascynuje się pierwotną ekspresją w rytmicznych układach geometrycznych. To spotkanie trojga indywidualności w Galerii Miejskiej prowokuje pytania o to, czym dzisiaj, w czasach, w których wszelkie definicje ulegają rozmyciu, jest piękno.

  1.   Galeria Miejska we Wrocławiu
  2.   1
Lip
13

Wystawa Mity, symbole, abstrakcje/ tryptyk głogowski

  1.   Wystawa
  2.   Otwarte wydarzenie
  1.   13th Lip, 2020 - 7th Wrz, 2020
  2. Powtarzane
Mity, symbole, abstrakcje/ tryptyk głogowski Małgorzata Maćkowiak, Roma Pilitsidis, Telemach Pilitsidis Galeria Miejska we Wrocławiu Wystawa czynna od 02.07 do 27.08.2020 Wstęp bezpłatny Tytuł ... Mity, symbole, abstrakcje/ tryptyk głogowski
Małgorzata Maćkowiak, Roma Pilitsidis, Telemach Pilitsidis
Galeria Miejska we Wrocławiu
Wystawa czynna od 02.07 do 27.08.2020
Wstęp bezpłatny

Tytuł pokazu wyznacza główne linie narracyjne, w kontekście których powinniśmy czytać sztukę każdego z twórców. Telemach Pilitsidis czerpie z mitów kultury Zachodu, Małgorzata Maćkowiak odwołuje się do przełożonych na język abstrakcji symboli, a Roma Pilitsidis fascynuje się pierwotną ekspresją w rytmicznych układach geometrycznych. To spotkanie trojga indywidualności w Galerii Miejskiej prowokuje pytania o to, czym dzisiaj, w czasach, w których wszelkie definicje ulegają rozmyciu, jest piękno.

  1.   Galeria Miejska we Wrocławiu
  2.   1
Lip
14

Wystawa Mity, symbole, abstrakcje/ tryptyk głogowski

  1.   Wystawa
  2.   Otwarte wydarzenie
  1.   14th Lip, 2020 - 8th Wrz, 2020
  2. Powtarzane
Mity, symbole, abstrakcje/ tryptyk głogowski Małgorzata Maćkowiak, Roma Pilitsidis, Telemach Pilitsidis Galeria Miejska we Wrocławiu Wystawa czynna od 02.07 do 27.08.2020 Wstęp bezpłatny Tytuł ... Mity, symbole, abstrakcje/ tryptyk głogowski
Małgorzata Maćkowiak, Roma Pilitsidis, Telemach Pilitsidis
Galeria Miejska we Wrocławiu
Wystawa czynna od 02.07 do 27.08.2020
Wstęp bezpłatny

Tytuł pokazu wyznacza główne linie narracyjne, w kontekście których powinniśmy czytać sztukę każdego z twórców. Telemach Pilitsidis czerpie z mitów kultury Zachodu, Małgorzata Maćkowiak odwołuje się do przełożonych na język abstrakcji symboli, a Roma Pilitsidis fascynuje się pierwotną ekspresją w rytmicznych układach geometrycznych. To spotkanie trojga indywidualności w Galerii Miejskiej prowokuje pytania o to, czym dzisiaj, w czasach, w których wszelkie definicje ulegają rozmyciu, jest piękno.

  1.   Galeria Miejska we Wrocławiu
  2.   1
Lip
15

Wystawa Mity, symbole, abstrakcje/ tryptyk głogowski

  1.   Wystawa
  2.   Otwarte wydarzenie
  1.   15th Lip, 2020 - 9th Wrz, 2020
  2. Powtarzane
Mity, symbole, abstrakcje/ tryptyk głogowski Małgorzata Maćkowiak, Roma Pilitsidis, Telemach Pilitsidis Galeria Miejska we Wrocławiu Wystawa czynna od 02.07 do 27.08.2020 Wstęp bezpłatny Tytuł ... Mity, symbole, abstrakcje/ tryptyk głogowski
Małgorzata Maćkowiak, Roma Pilitsidis, Telemach Pilitsidis
Galeria Miejska we Wrocławiu
Wystawa czynna od 02.07 do 27.08.2020
Wstęp bezpłatny

Tytuł pokazu wyznacza główne linie narracyjne, w kontekście których powinniśmy czytać sztukę każdego z twórców. Telemach Pilitsidis czerpie z mitów kultury Zachodu, Małgorzata Maćkowiak odwołuje się do przełożonych na język abstrakcji symboli, a Roma Pilitsidis fascynuje się pierwotną ekspresją w rytmicznych układach geometrycznych. To spotkanie trojga indywidualności w Galerii Miejskiej prowokuje pytania o to, czym dzisiaj, w czasach, w których wszelkie definicje ulegają rozmyciu, jest piękno.

  1.   Galeria Miejska we Wrocławiu
  2.   1
W tym dniu nie ma żadnych wydarzeń.
Unable to load tooltip content.