galeria sztukpuk | wydarzenia | galerie | forum-teksty | recenzje | archiwum | linki | kontakt

 

 

Plac Szczepański 4,
30-011 Kraków

tel. +48 12 (12) 422-66-16

Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych
Pałac Sztuki
 

wydarzenia 2004

Powiązania - Pałac Sztuki - Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie
(udział biorą artyści zaproszeni przez komisarza)
komisarz prof. Lilla Kulka
wernisaż: 14 maja 2004 r
wystawa czynna od 14 - 30 maja 2004 r.

 

fotoreportaż z wernisażu

Pałac Sztuki
Wojtek Wieteska

okruchy miasta fotografia
od 15.04.2004

 

fotoreportaż z wystawy

Peter Grzybowski, Antoni Szoska

performance

2004-01-08

fotoreportaż z wernisażu
"Tak, wiec wlanczam to glupie radio... i ukladam literki z nowojorskiej makulatury. Szoska- Njujorkowska z Peterem G. W miedzyczasie Peter przygotowuje sie do performansu. Ja zas dokonuje czegos, co nazywam „any Polish translation of the New York audiotapes”. Po polsku oznacza to “jakiekolwiek, choc zawsze jakies, polskie tlumaczenie nowojorskich tasm audio”. Oznacza to równiez wprowadzenie do prywatnego halasu kakofonicznej niby muzyki nowojorskiego molocha. Szelest nowojorskiej makulatury." >>>

wydarzenia 2006

"ILUSTRACJE"

ANDRZEJA PELLERA

7.12.2006 godz 18

"SĄ TAKIE RZECZY KTÓRE SIĘ ŚNIĄ I TAKIE KTÓRE MOGĄ SIĘ PRZYŚNIĆ.

NIKT NIE WIE KIM JEST I GDZIE I DOKĄD IDZIE... ALE JEŻELI UWAŻASZ, ŻE JESTEŚ DOBRY NIE MUSISZ TEGO UDOWADNIAĆ NA KAŻDYM KROKU I ZA WSZELKĄ CENĘ."

ANDRZEJ KAROL PELLER

URODZONY 20 GRUDNIA 1941 ROKU W KRAKOWIE. ABSOLWENT LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH I AKADEMII SZTUK PIĘKNYCH W KRAKOWIE.

DYPLOM NA WYDZIALE ARCHITEKTURY WNĘTRZ. OD 1975 ROKU PRACOWNIK DYDAKTYCZNY TEJ UCZELNI, NA WYDZIAŁACH ARCHITEKTURY WNĘTRZ, RZEŹBY, MALARSTWA, GRAFIKI I SCENOGRAFII. AKTUALNIE STARSZY WYKŁADOWCA NA WYDZIALE RZEŹBY W KATEDRZE ARCHITEKTONICZNO-RZEŹBIARSKIEJ.

 

Pracownia Plakatu ASP Kraków

wystawa zbiorowa

od 7 listopada 2006

 

 

fotoreportaż z wernisażu

Eugeniusz Waniek

Wystawa

retrospektywna

w 100 lecie urodzin

od 28.10.2006

 

fotoreportaż z werrnisażu

Pałac Sztuki

"Trzy razy ciało"

Z. Łagocki, W. Nowak, W. Plewiński

od 20.04.2006

fotoreportaż z wernisażu

Palac Sztuki

Jan Kanty Pawluskiewicz

żelart

2006-01-05

fotoreportaż z wernisażu

 

 

Pałac Sztuki

I.Chmielinska-Zbrozek

bardzo subtelne portrety

od 05.2006

 

fotoreportaż z wernisażu

wydarzenia 2007

Katarzyna Bielec

i Katarzyna Matschay

malarstwo

od 20 listopada 2007

fotoreportaż z wernisażu

 

Mieczyslaw Gorowski

plakaty i obrazy

od 2007-10-09

 

 

 

fotoreportaż z wernisażu (fot. B.P.)

Pałac Sztuki i SPACE GALLERY

Barbara Zambrzycka-Śliwa

Labirynt świata - raj serca - rzeźba

od 14 sierpnia 2007

fotoreportaż z wernisażu

14 sierpnia w Pałacu Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie o godzinie 17 odbędzie się wernisaż rozpoczynający wystawę "Labirynt świata- raj serca". Swoje najnowsze prace rzeźbiarskie zaprezentuje znana krakowska rzeźbiarka Barbara Zambrzycka-Śliwa.
Określenie "artystka niezależna" wydaje się trafnie definiować pozycję, jaką zajmuje Barbara Zambrzycka-Śliwa wśród współczesnych rzeźbiarzy. Nie traktuje ona, bowiem z nadmierną estymą reguł wypracowanych przez tradycję, jakkolwiek błędnym byłoby mniemanie, że całkowicie je odrzuca. Artystka nie poddaje się "terrorowi" bycia nowoczesną, któremu jakże łatwo ulega wielu twórców. W konsekwencji zdołała przez lata swej artystycznej aktywności wypracować dla siebie miejsce osobne, indywidualne, a jej prace stały się rozpoznawalne nie tylko przez znawców czy koneserów sztuki.

Barbara Zambrzycka-Śliwa w sposób bezwzględny potrafi wykorzystać bodźce płynące z otoczenia, często powszechnie postrzegane jako błahe, przepuszcza je przez własny mechanizm skojarzeniowy oraz własną formułę widzenia świata, by uczynić z nich zadziwiająca piękny program dla swej sztuki. Jej rzeźby są hymnem na cześć genialności natury. I sam już nie wiem, ile w sposobie artystycznego opowiadania o tej genialności jest pokornego pochylania się, rezygnacji z traktowania go jako rzeźbiarskiego materiału - tradycyjnie traktowanego, a ile bezczelnego intelektualnego grania" na naturalnej urodzie tego materiału. No tak - ale widocznie umiejętność takiego właśnie "grania" jest sztuką, jest twórczością. Taka sztuka, poza niewątpliwymi przeżyciami estetycznymi, poza wysokim standardem kultury, odkrywczym i nowatorskim charakterem, ma jeszcze zapewne wiele zalet, że wspomnę o jednej z nich. Otóż w dzisiejszych czasach technicznych możliwości eksploatujemy naturę, minerały, w sposób brutalny i niepohamowany. Rzeźby Barbary Śliwy powstają z odpadów znalezionych w zakładzie kamieniarskim. Otóż czytam w tych rzeźbach tęsknotę za mądrym, powściągliwym kontaktem z naturą. Piękno i mądrość pani Barbary Śliwy idą w parze.
Prof. Jan Kucz

Rzeźbi w kamieniu- granicie, najtwardszym z twardych, w marmurze pięknym i kapryśnym, a czasem w solidnych kłodach drewna. Tworzy najczęściej w Orońsku, w Centrum Rzeźby Polskiej. Chyba, że przebywa za granicą, na którymś międzynarodowym sympozjum rzeźbiarskim albo realizuje jakąś rzeźbę gdzieś w świecie, albo, (co zdarza się) jest właśnie w Krakowie. W Krakowie bowiem mieszka, ma galerię sztuki dawnej i współczesnej (SPACE GALLERY przy Floriańskiej 13) prowadzi zajęcia ze studentami w Instytucie Sztuki Akademii Pedagogicznej. Jeżeli ktoś powie, że Barbara Zambrzycka - Śliwa jest kobietą pracującą, niewątpliwie będzie miał rację.
Jolanta Antecka

Język geometrii, którym posługuje się artystka dla wyrażenia bliskich jej problemów filozoficznych, zdaje się nie podlegać ani regułom matematycznym, ani prawom optyki. Zdaje się wręcz nie podlegać żadnym regułom. Cechuje go swoboda i spontaniczność artystycznego gestu. Cykl Labirynt świata - Raj serca realizowany od 1985r. skłania się w stronę abstrakcyjnego przedstawienia, choć trudno byłoby mówić o czystej abstrakcji.
Tamara Książek

Artystka działa niezwykle aktywnie na arenie międzynarodowej. Reprezentowała Polskę na ekspozycji "D'ou viens-tu? (Skąd jesteś?)" podczas tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Sztuki EUROPE'ART 2007 w Genewie. Brała także udział w sympozjum rzeźbiarskim Haltestelle!Kunst w Norymberdze, które zgromadziło kilkudziesięciu twórców z różnych krajów.
Prace Barbary Zambrzyckiej- Śliwy znajdują się w kolekcjach m. in. The British Museum w Londynie (Dział Medalierstwa), Galerii Królewskiej w Madrycie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Muzeum Medalierstwa we Wrocławiu.

Barbara Zambrzycka-Śliwa

Jerzy Leopold Feiner

malarstwo

od 17.07.2007

fotoreportaż z wernisażu

II MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TKANINY ARTYSTYCZNEJ

15 -17. 05. 2007

STRUKTURY POWIĄZAŃ KRAKÓW 2007

Wystawy zbiorowe

fotoreportaż z wernisażu

UROCZYSTA INAUGURACJA FESTIWALU - wręczenie nagród

Pałac Górny - Kurator wystawy - Grażyna Brylewska-Pędziałek

Pałac Dolny - Kurator wystawy - Małgorzata Buczek-Śledzińska

"Z kręgu itd - fotoreportaż polski"

od 19 IV, 2007 (do 29 IV)

fotoreportaż z wernisażu

Na wystawę składa się około 100 prac fotoreporterów działających w latach 70. w kręgu czasopisma itd. Na fotografiach zapis rzeczywistości społecznej schyłkowego PRL-u oczami najciekawszej grupy fotografów prasowych w historii polskiej fotografii, tzw. czarny reportaż. Wystawa jest poszerzonym powtórzeniem wystawy zorganizowanej przez ZPAF w Warszawie w przededniu stanu wojennego, która nie doszła do skutku w grudniu 1981 roku.

Bronisław Chromy

malarstwo, rzeźba, grafika

od 1 lutego 2007 r

 

 

fotoreportaż z wernisażu

Kinga Chromy

malarstwo

od 1 lutego 2007 r

 

fotoreportaż z wernisażu

wydarzenia 2008

 

galeria sztukpuk | wydarzenia | galerie | forum-teksty | recenzje | archiwum | linki | kontakt


Copyright by "SZTUK PUK" 2001 - 2007 Kraków , Ryszard Bobek, Filip Konieczny