magazyn sztuki




ARCHIWUM GALERII OD 2011


 wydarzenia 2011

Katarzyna  Piętka

"PARTYZANCI KOLABORANCI" 

11.11.2011


Krzysztof Świętek

litografia  "Adrenalina.com"

07.10.2011  o godz.19.00

Wystawa „Adrenalina.com” obejmuje cykl litografii powstałych w latach 2008-2010 tzw. set doktorski. Prezentowane prace są próbą subiektywnego zapisu reakcji na sytuacje i zjawiska związane z adrenaliną i z tzw. sportami adrenalinowymi, zapis ten to raczej mocny, energetyczny kop pobudzający emocje i wyobraźnię  niż próbą chłodnego dokumentalnego zapisu. Krew, pot, kolor, marzenia, zmęczenie, ból, wytrwałość, determinacja... duża dawka energii!

Krzysztof Świętek

Ukończył wydział Grafiki na ASP w Krakowie , dyplom w 1995,w pracowni Litografii, u profesora Romana Żygulskiego.

Od 1996 asystent w pracowni litografii ASP, od 2005 wykładowca w tejże pracowni.

W 2010 uzyskał stopień doktora w dyscyplinie artystycznej “ sztuki piękne “.

Zajmuje się litografią, malarstwem, rysunkiem, grafiką projektową, ilustracją.

Jest właścicielem brandów odzieżowych ART HOLE, DOGS HATE US, oraz współtwórcą studia projektowego NUCLEAR REDNECKS.


MAJA MACIEJEWSKA

"TRUSKAWIEC I ŁZAWICA"

od 09.09.2011

Wystawa cyklu "GILI_GILI PREZENTUJE"

MAJA MACIEJEWSKA O SOBIE:

"Przez ostatnich kilka lat zajmuje mnie opowiadanie konkretnych historii. Zmieniałam środki wyrazu (malarstwo, komiks, rzeźba, rysunek, projekt), tempo prac (kilka lat, kilka dni, miesięcy) gryzmole w łóżku, maluje w pracowni, notuje w busie, bazgrze u znajomych po imprezie. Czasem efekty wyglądają nieźle a czasem przypominają nieuporządkowaną aktywność maniaka, którego przytłacza wielość wątków. Mam nadzieje, że ten pokaz unaoczni mój trud zmuszania krnąbrnych bohaterek do tego żeby przez chwilkę nie uciekały. Wolno im dużo: mogą krążyć wokół tematu, dreptać, analizować, kichać, płakać, udawać, kłamać, chować to co cenne i czego oddać nie chcą, no i leżeć odłogiem na podłodze czekając aż samo przejdzie -pozwalam im na to w końcu są prawdziwymi bohaterkami.”

MAJA MACIEJEWSKA Ukończyła ASP w Krakowie. Maluje, projektuje, rzeźbi, rysuje, ilustruje dla dorosłych i dla dziec (Zeszyty Komiksowe, Gili-Gili prezentuje, Wydawnictwo KTO), współpracuję z grupą Trzy Oczy. 


Paulina Balbier

Ślady

od 18.08.2011


Moniki Chlebek

"Sojusz białych ścian"

Wystawa z cyklu "Blok startowy"

od 2.07.2011

 wydarzenia 2012

DOUBLE PORTRAIT – POLISH FEMALE COMICS

od 20.11.2012

CENTRALA o sobie:

„Na gruzach berlińskich murów i żelaznych kurtyn ale i na nowych płotach, na   kozetkach terapeutycznych w gabinetach nowych tożsamości, czy w zmienianych paszportach – CENTRALA jako orędowniczka kultury komiksowej z dumą inicjatywy i pokorą kontynuatorki powiewa planszami komiksów w barwach wszystkich flag świata.

Sztuka Komiksu Europy Środkowej – CENTRALA to projekt badawczo-wydawniczy którego zadaniem jest przedstawienie komiksowego potencjału tej części świata. Poprzez prezentację najciekawszych  inicjatyw , czasopism, wydawnictw które poświęcone są twórczości komiksowej, polski czytelnik ma okazję do poznania osiągnięć w tej dziedzinie naszych środkowoeuropejskich sąsiadów. Kolejne, cykliczne odsłony CENTRALI mają formę wystaw i spotkań z twórcami i krytykami komiksowymi z poszczególnych krajów. Każda z wystaw jest przygotowywana tematycznie pod względem konkretnego państwa ale i pod względem konkretnego motywu, rodzaju bohatera czy podejmowanej tematyki. Takie problemowe przedstawianie poszczególnych „komiksografii” środkowoeuropejskich ma na celu ukazanie bogactwa form i motywów jakie wytworzyła w swojej przeszło stuletniej historii sztuka komiksu.

Postrzegamy komiks jako ważne i cenne źródło wiedzy o poglądach i postawach współczesnych społeczności i jednostek wobec zdarzeń, zjawisk i wartości otaczającego je świata. Poglądy te i postawy uważamy za tym cenniejsze, że często wynikają one z pobudek bardzo spontanicznych (jak w przypadku wydawnictw zinowych) oraz ze względu na cenne a  ściśle powiązane z gatunkiem łączenie karykatury i fantazji z dokumentalną precyzją


WOJCIECH PIETRASZ

"CZASAMI CHCIAŁBYM CIĘ UDUSIĆ"

od 14.09.2012


Damian Siemien 

"Nic mnie nie interesuje"

od 6 lipca 2012

"Chciałbym poznać odpowiedzi na wszystkie postawione w internecie pytania. Interesuje mnie wszystko, nie interesuje mnie nic. Jestem jednoosobowym targetem w przedziale wiekowym 8-60 lat, zamieszkałym na wsi i w metropolii, z wykształceniem podstawowym i wyższym. XXI wiek, eklektyzm tematyczny, postmodernizm, szerokie spektrum zainteresowań, internet przewlekłą biegunką myśli. Celebryta rozwodnik powiedział, że internauci polscy jednymi z najgorszych na skalę światową. Pełni jadu, nienawiści, wirtualni desperaci w rytmicznym miganiu diod modemu obrażają cały świat."

Damian Siemień –  rocznik 87, świeżo upieczony absolwent krakowskiej ASP. Dyplom w pracowni Rysunku pod kierunkiem prof. Joanny Kaiser. Studiował też w Mediolanie. Zajmuje się rysowaniem komiksów, ilustracją, pisaniem i animacją kultury. Swoje prace publikuje w internecie posługując się pseudonimem, którego stara się nie zdradzać. Bolesław Chrobry, Mieszko I. Mieszka w Krakowie i lubi internet.


Erwin Wyjadłowski

"Przed upadkiem"

od 22.07.2012

Prezentowane prace to część z grupy składającej się na tegoroczną pracę dyplomową.

"Przed upadkiem" odnosi się do degradacji dokonującej się poprzez postęp, o zawłaszczaniu przez człowieka wszelkich przestrzeni dających sie regulować. Ścieranie się sił politycznych ,gospodarczych czy finansowych ma decydujący wpływ na współczesny model człowieka. W tempie przypominającym produkcje taśmową , krystalizują się nowe idee, ideały czy modele postępowania które automatycznie i bezrefleksyjnie wprowadzane są w obieg. Wszechobecna mechanizacja, regulacje i dyktat nauki, ciosają człowieka nadając mu nowy kształt, dezaktualizują się równocześnie całkiem niedawne wzory.

Erwin Wyjadłowski urodził się 29.09.1980 roku w Proszowicach.Studia na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP rozpoczął w 2007 roku w pracowni prof.Janusza Matuszewskiego. Od drugiegodo piątego roku studiów był studentem w pracowni prof.Leszka Misiaka,który był także promotorem pracy dyplomowej obronionej 18 V 2012 roku.


Ewa Kawecka

"Zazwyczaj nic złego się nie dzieje"

od 15.06.2012


Ero 2012

wystawa zbiorowa

od 17 maja 2012


Rafał Karcz

"Dychotomia"

od 20.04.2012


Joanna Kaiser

od 23 marca 2012


Gili-Gili

prezentuje: #2 ZAZDROŚĆ I MEDYCYNA !

od 02.03.2012


Monika Smyła

"Schemat czynności"

07.02.2012


Anna Jarosz

"Iluzje przestrzeni w pejzażu abstrakcyjnym".

od 17.01.2012

Anna Ewa Jarosz urodziła się w 1986 roku w Lublinie, gdzie ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych. Studiowała na Wydziale Artystycznym na kierunku Grafika Uniwersytetu Marii - Curie Skłodowskiej w Lublinie gdzie współtworzyła grupę artystyczną "Frakcja Sucha". Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Tegoroczna (2011) dyplomantka w pracowni serigrafii pod opieką profesora ASP Marcina Surzyckiego.

Prace w technice serigrafii wykonane na płytach pleksi – dzięki dystansowi między nadrukowanymi warstwami, jaki tworzy się za sprawą grubości płyty, powstaje delikatna iluzyjność...


home | wydarzenia | galeria sztukpuk | galerie | recenzje | forum-teksty | archiwum | linki | kontakt