magazyn sztuki





ul. św. Marka 7

31-012 Kraków

tel.: +48 12 432 29 20

        +48 12 421 89 94

fax: +48 12 432 29 21

mob.: +48 609 845 841

http://www.spacegallery.com.pl

galeria@spacegallery.com.pl 




Galerii AS, ul. św.Marka 22



własciciel

Barbara Zambrzycka-Śliwa

 


Pokaż space gallery na większej mapie
 nadchodząca wystawa




 bieżąca wystawa

Skarby Edo i Osaki

drzeworyt japoński

od 13 grudnia 2013

 wydarzenia 2013

Galerii AS

40-lecie pracy twórczej Barbary Zambrzyckiej-Śliwy

" Stawanie się"

od 29.11.2013


Galerii AS

"DEKREJZIIDIOT"

Dariusz Vasina

od 05.09.2013


Space Gallery

Ewa Wilczyńska i grupa

"malarze sobotni"

Barbara Fryzel, Ewa Szaflarska, Michał Turała

od 26.09.2013 r.


Space Gallery

wystawa "Krajobrazy dzieciństwa"

prezentującą twórczość malarzy żydowskich okresu międzywojnia, którzy zginęli w Holokauście

od 5 lipca 2013


Space gallery

Moda w XIX-wiecznym świecie islamu a ówczesne konflikty społeczno-kulturowe - z kolekcji hrabiego Karola Lanckorońskiego

od 16.05.2013


Fundacja ART & SPCE, Galeria AS

Maja Wilchelm

„ ADUMBRATION”

 30.04.2013

 


Galeria AS

Bolesław Chromry

ZGAGA

od 15 III 2013

Przydomek „Chromry“ znaczy więcej niż „kulawiec“, podobnie jak „grówno“ ze sztuki Alfreda Jarry’ego nie oznacza wyłącznie ekskrementów.

Choć prezentowana w galerii AS rysunkowa instalacja krakowskiego twórcy wyrasta z ducha publicystycznej satyry na społeczeństwo żyjące „w Polsce, czyli ni`äzie“, to z pewnością taka interpretacja nie wyczerpuje drzemiącego w niej potencjału. O ile wczesne rysunki artysty bliskie były dokonaniom pop-banalistów, to jego obecny styl – chropawy, choć kaligraficznie precyzyjny – bardziej przywodzi na myśl prace Davida Shrigleya czy poznańskich ekspresjonistów spod znaku „Penerstwa“. Chromry idzie jednak własną ścieżką, a wśród jego graficznych historii znajdziemy zarówno turpistyczną opowieść o ciele, refleksję na temat mielizn komunikacji społecznej epoki internetu, jak i melancholijną rejestrację sennych wizji.

Powracający jako leitmotiv niepokojący obraz czarnej dziury jest zarazem mistyczny i przyziemny – staje się kontemplacyjną ikoną, która odsyła wprost do fizjologicznych „dołów“, wypełnionych przez soki trawienne, robactwo i dym. Pokrywająca ściany galeryjnego white cube’a tkanka znaków – tagów, ezoterycznych symboli i kodów rodem z więziennej grypsery – przypomina z kolei nawarstwiające się blizny, zmarszczki i tatuaże.

Infekując galeryjny organizm, Bolesław Chromry upodabnia się do pasożyta, stymulującego katarktyczną chorobę.

Bolesław Chromry

Zgaga

Rok 2013 ogłoszono Międzynarodowym Rokiem Bólu Brzucha. W ramach całorocznych obchodów permanentne zdenerwowanie z powodu braku pracy, zaowocuje zgagą, a następnie refluksem, co doprowadzi do choroby trzustki lub, jak kto woli, wrzodów żołądka. Zapalenie trzustki należy bagatelizować, waląc sobie w szyję kolorowymi alkoholami, stosując się do maksymy osób starszych ‘pierdolę trzustkę’. Towarzyszące schorzeniom atrakcje psychiczne, jak apatia, osowiałość, dół i brak zainteresowania życiem należy zlekceważyć, pocieszając się niezaprzeczalnie większymi problemami dzieci z brzuchami wydętymi od głodu.

Śniło mi się, że dostałem spoko pracę i w ogóle byłem zadowolony. Niestety sen się skończył, a w senniku przetłumaczyć możesz sobie jedynie małe kotki w piwnicy albo seks analny z bratem. Jaka róża, taki cierń, bo ja jestem, proszę pana, na zakręcie. Co Cię nie zabije, to Cię wzmocni oraz baba z wozu, koniom lżej. Biegunka myśli jest okej i nawet piecze równie w gardło, jak przy zgadze, kiedy budzą Cię w środku nocy wytatuowane zmory z Powiatowego Urzędu Pracy.

Witam,

Bardzo Panu dziękuję za poświęcony czas i wczorajsze spotkanie. Niestety wybrany został inny kandydat.

Życzę powodzenia w dalszej karierze zawodowej.

Emil Zegadłowicz, Monitory, 1936

Bolesław Chromry – król dyskomfortu i polski, rysownik, bajkopisarz, kuglarz, ilustrator, magister sztuki, Damian Siemień, Dawid Bratko, Ulrich Von Jungingen. Asystent Bronisława Chromego, przyjaciel Jacka Stokłosy, wielbiciel Feliksa Dzierżyńskiego. Mieszka i pracuje w internecie.


Space Gallery

Wacław Klag

od 12 marca 2013


"SALON SZTUKI DAWNEJ I WSPÓŁCZESNEJ

SpaceGallery  została założona w 1992 r., przez krakowską rzeźbiarkę Barbarę Zambrzycką-Śliwę. Dzięki zaangażowaniu założycielki w życie artystyczne Krakowa galeria od początku stała się miejscem spotkań i prezentacji dorobku profesorów i absolwentów polskich Akademii Sztuk Pięknych.

Z czasem formuła galerii zaczęła poszerzać się obejmując polską sztukę w całej różnorodności kierunków i tendencji artystycznych od wieku XIX-tego do dzisiaj.

Wśród prezentowanych prac pojawiają się nazwiska takich mistrzów, jak: Jan Matejko, Piotr Michałowski, Józef Brandt, Tadeusz Makowski, Jacek Malczewski, Olga Boznańska, Teodor Axentowicz, Leon Wyczółkowski, Juliusz Kossak, Konstanty Laszczka, płótna twórców związanych z Ecole de Paris – Emmanuel Mané-Katz, Henryk Epstein, Henryk Hayden, Mela Muter, Komitetem Paryskim – Jan Cybis, Józef Czapski, Artur Nacht-Samborski i inni.

Niezwykle ważne miejsce w ofercie galerii zajmują dzieła przedstawicieli polskiej awangardy, jak: Tadeusz Kantor, Alfred Lenica, Roman Opałka i Henryk Stażewski, Stefan Gierowski – artyści, których twórczość wyznaczała cezury w polskiej sztuce przed - i powojennej.

Space Gallery to nie tylko przestrzeń, w której spotykają się najbardziej różnorodne kierunki i generacje polskiej sztuki. Jest to również miejsce spotkań artystów, koneserów i kolekcjonerów, którzy doceniają rodzinną atmosferę galerii prowadzonej przez córki właścicielki Barbary Zambrzyckiej-Śliwy. Zawsze znajdzie się także miejsce dla artystów nowych i utalentowanych oraz wybitnych i zapomnianych. Regularnie odbywają się wystawy przekrojowe i monograficzne.

Siedziba Space Gallery mieści się przy ulicy św. Marka 7 oraz św. Marka 22.

Galeria angażuje się w promocję sztuki polskiej poprzez uczestnictwo w wystawach i targach sztuki w kraju (m. in. Ogólnopolskie Targi Antykwaryczne i Sztuki Współczesnej w Krakowie oraz w Warszawie), a także zagranicą. Wielokrotnie, z dużym powodzeniem, reprezentowała nasz kraj na Międzynarodowych Targach Sztuki Europ’Art w Genewie.

Space Gallery prowadzi  sprzedaż malarstwa, rzeźby, grafiki i przedmiotów artystycznych, oferuje fachową wycenę oraz pomoc kolekcjonerom gromadzącym własne zbiory.

Przy galerii działa również atelier rzeźbiarskie realizujące zamówienia z dziedziny rzeźby portretowej, kameralnej i sakralnej.

Galeria jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Confédération Internationale des Négociants en Oeuvres d'Art (CINOA)".


home | wydarzenia | galeria sztukpuk | galerie | recenzje | forum-teksty | archiwum | linki | kontakt