Ewa Pasternak-Kapera
„Notatki z przypadków cielesnych”
od 18 maja 2012
Notatki z przypadków cielesnych to symboliczna i intymna opowieść o cielesności. To obrazy znajdujące się na pograniczu świadomej analizy lub racjonalnego wyciągania wniosków oraz samego uchwycenia reakcji ciała - ekspresji wewnętrznych emocji. Można je traktować jako rozważania nad podmiotowością, tożsamością, moralnością czy estetyką… wtedy jednak należy pamiętać, że notatka nie jest wyczerpującą temat wypowiedzią - jedynie zaznacza luźne pytania i idee.
Można również treść tych kolaży postrzegać intuicyjnie - z przedstawionych ułamków uczuć zbudować niedosłowne znaczenia, oderwane od swojego rzeczywistego kontekstu. Notatki z przypadków cielesnych to cykl surrealistycznych autoportretów – aktów. Autorka uchwyca w nich własny niepokój zmysłów, obsesje i pragnienia. Prowadzi rozważania nad swoją fizycznością – obszarem zdobywania doświadczeń i tworzenia sensów. Balansując pomiędzy tradycją postrzegania nagości a odrzuceniem krępujących ją zasad, uniwersalizmem a indywidualną wypowiedzią, wolnością wyobraźni a systematyką i rygorem myśli.
Cykl Notatki z przypadków cielesnych powstał w 2011 roku. Jest dyplomem magisterskim PWSFTviT na kierunku: Fotografia. Promotorem pracy jest prof. Wojciech Prażmowski. Składa się z 10 ręcznie wykonanych kolaży.
Ewa Pasternak-Kapera ukończyła Filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Fotografię w Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Często łączy fotografię z innymi mediami plastycznymi. Jej ulubioną techniką jest kolaż. W swojej twórczości porusza głównie tematykę związaną z cielesnością. Brała udział w wystawach zbiorowych w Łodzi (Fotografowie jutra, 2008, Czuła Ostrość 2.0, 2009), Wrocławiu (Versus, 2007) oraz Krakowie (Szukając Wenus, 2009).
|