magazyn sztuki


JAN SIUTA INTERNATIONAL GALLERIES

ul. Sławkowska 14

31-016 Kraków

tel.:+ 48 12 423 20 07

+ 48 12 423 20 07

e-mail: art@galeriasiuta.pl

http://www.galeriasiuta.com


ARCHIWUM GALERII 2010 -


 2010

galeria autorska Jana Siuty

10 lat pracowni malarstwa

profesora Kazimierza Cieślika

od 10 grudnia 2010


Szpital św,Rafała

ul.Bocheńska 12, Kraków

Galeria Autorska Jana Siuty

Jan Siuta - malarstwo

od 17.08.2010

(fot.B.P.)

 wydarzenia 2011

Naresh Kapuria

malarstwo

od 4 listopada 2011

Naresh Kapuria to jeden z najbardziej twórczych artystów współczesnych, którego pojmowanie sztuki obejmuje zróżnicowane dziedziny. Został uhonorowany orderem Chevalier de'Arts and Letters przez rząd Francji, co stanowi jedno z najwyższych wyróżnień w dziedzinie sztuki; Award of Excellence przez rząd Rumunii; Order Korony przyznawany przez rząd Belgii; Nagrodę Charles Wallace Trust UK oraz Nagrodę Triennali w Indiach. Mając ponad 40 lat doświadczenia w korzystaniu z różnorakich mediów, dał początek kilku Festiwalom w Indiach i za granicą. Naresh Kapuria jest artystą z głębi serca.

Anu Sharma, Kurator Sztuki

Nieopowiedziane historie...

Życie jest podróżą, podczas której człowiek spotyka wiele postaci. Niektóre z nich są na tyle interesujące, że chcemy je wspominać, natomiast inne nie zasługują nawet na drugie spojrzenie. Moim zdaniem każda osoba jest wyjątkowa, zaś za jej widoczną twarzą skrywa się zupełnie inna historia, historia nieopowiedziana...

Podążając śladami historii, archeolodzy odkrywają sekrety życia przed wiekami oraz historie naszych przodków, które w innym razie pozostałyby nieopowiedziane i umarłyby w milczeniu. Astronauci polecieli na księżyc i ujawnili kolejną historię; do tamtej pory był on jedynie pięknym świecidełkiem na niebie, lśniącym każdej nocy, czymś, co cały świat mógł jedynie podziwiać, lecz nie mógł dotknąć ani uwierzyć w jego realność.

Moje dzieła krążą wokół tych nieopowiedzianych historii, które spoczywają w grobie razem z ciałem i pozostają na zawsze ukryte. Tak jak czytanie kolejnych rozdziałów książki, moje prace można postrzegać jako przedstawienie zbioru takich właśnie historii. Każde serce skrywa historię, której odkrycie objawia nam prawdziwą naturę osoby; nawet najzwyczajniejsza osoba mogłaby przerodzić się w gwiazdę, gdyby jej nieopowiedziana historia nie była ograniczona wyłącznie do niej.

Artysta każdym muśnięciem płótna odkrywa jeszcze inną historię; za każdym razem, gdy sięga po pędzel, powodują nim niepowtarzalne i zróżnicowane emocje. Praca nad płótnem stanowi widoczną opowieść, zaś wszystkie pociągnięcia pędzla składają się w całość, tworząc arcydzieło, które pozostaje nieopowiedziane. Moja praca podkreśla moją historię, zarówno tę opowiedzianą, jak i nieopowiedzianą...

Naresh Kapuria to artysta, którego prace zaprzeczają prostej klasyfikacji; to malarz, który wykazał się również jako trendsetter w tworzeniu instalacji, otoczeń, a nawet scenografii dla sztuk scenicznych. Po latach stałego oddania rzemiosłu i wyjątkowej wizji Naresh Kapuria osiągnął obecnie znaczne uznanie dzięki swoim natchnionym instalacjom artystycznym, sugestywnie głębokim, wzruszającym i błyskotliwym. Istnieje płynna ciągłość w sztuce Kapurii, jeśli chodzi o pół tradycyjne formaty, od ekologii ściany po estetyczne otoczenia obejmujące hektary, które radują ducha wrażliwością artysty. Widzi trójwymiarowo i prześwietla świat, który dostrzega.

Jakiego rodzaju artystą jest Naresh Kapuria na scenie Indian Art? Prace lub instalacje, które tworzy, są związane zarówno z przyrodą, jak i z otoczeniem miejskim. Kapuria nie wypiera się ani jednego, ani drugiego; w rzeczywistości łączy oba w pozornej harmonii. Kapuria oddycha swoim otoczeniem; prowadzi z nim ciągły dialog. Jest pragmatystą, lecz jednocześnie z tego właśnie podejścia wynosi natchnione, innowacyjne dzieła. Cechuje go wylewność i produktywność, rzadko spotykane w kręgach artystycznych, entuzjazm i afirmacja wiary w twórczym instynkcie. Artysta zachowuje pozytywny ton z dużą werwą. Zachowuje się jak rzemieślnik, nie odczuwa różnic pomiędzy klasami ekonomicznymi a społecznymi. Z tego względu Kapuria jest niepodatny na naciski głównego nurtu.

Zatem twórca ten jest jednostką, która stanowi częściową odpowiedź na stan obecnej cywilizacji bez kultury. Cywilizacja wymaga wytrwałości w dążeniu do celu. Cechę tę można znaleźć w twórczości Kapurii. Proporcjonalnie – w miarę jak cywilizacja technologiczna staje się coraz bardziej skomplikowana, coraz trudniejsza do zrozumienia – do stopnia, w którym artysta musi wynajdywać świeże syntezy trudnych doznań. Wielu z nas raczej uciekłoby przed taką presją na sielską wieś, jednak Kapuria nie jest eskapistą. Jest on w stanie podołać wymogom świata i odkryć zawiązki sztuki w najbardziej banalnych sytuacjach. Jego terakoty, teatralne eksperymenty, malowidła, ogrody skalne oraz inne dzieła stanowią mutacje jego własnych życiowych wzorców, nie pochodzą z zewnątrz.

Wyróżnienia

2009 – Order Korony od rządu Belgii

2008 – Order Doskonałości od rządu Rumunii

2005 – Chevalier De'arts and letters od rządu Francji

2002 – Limca Book of World Records 210’ * 8’ obraz festiwalu Sindhu Darshan Festival w Leh, Ladakh

1999 – Contribution of Arts, National Institute of Economics

1999 – Environmental Design, Surajkund Crafts Mela

1997 – Senior Fellowship, Ministerstwo Kultury, Indie

1995-1996 – Charles Wallace Trust of India za Projekt Instalacji Artystycznej w Wimbledon, Anglia

1994-1998 – Międzynarodowe Triennale Wystawy Sztuki, New Delhi

1991 – Wyróżnienie Premiera, Acharya Narendra Dev Samajie Samman od Premiera Chandra Shekhar, dla doskonałego Artysty Otoczenia

1990 – Sahitya Kala Parishad Annual Art Exhbition Award – Obraz

1989 – Artysta Roku, Sunday Mail Magazine, wybrany przez Satish Gujral


Jerzy Tomala

malarstwo do kwadratu - wystawa ósma

od 14 października 2011


Małgorzata Stępniak

Malarstwo

od 23 września 2011


Maria Siuta-Górecka - malarstwo i rzeźba

Stanisław Górecki - rysunek

od 15 lipca 2011


Paweł Szadkowski

malarstwo i rzeźba

od 10 czerwca 2011


Bożena Lesiak

Czas ogrodu - Wystawa malarstwa

od 13 maja 2011


Mariola Jaśko i Mariusz Krawczyk

"KAMIEŃ"

od 15 kwietnia 2011


Ewa  Konieczna-Pilachowska

malarstwo

od 11 marca 2011


Zbigniew Lesiak

Wystawa grafiki

od 14.01.2011


home | wydarzenia | galeria sztukpuk | galerie | recenzje | forum-teksty | archiwum | linki | kontakt