galeria sztukpuk | wydarzenia | galerie | forum-teksty | recenzje | archiwum | linki | kontakt

 

Muzeum Narodowe w Krakowie

Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30 - 062 Kraków

  • sekretariat: (12) 295 56 00
  • fax: (12) 295 55 55

e-mail: dyrekcja@muz-nar.krakow.pl

http://www.muz-nar.krakow.pl

 

wydarzenia 2002 - 2003

Muzeum Narodowe
Tomasz Struk,
laureat Grand Prix Triennale Grafiki 2000

 

 

 

 

fotoreportaż z otwarcia >>>

 

wydarzenia 2005

Muzeu Narodowe w Krakowie

Sale Arsenału

Michelangelo

malarstwo, rysunek, rzeżba

od 29.07.2005

 

 

fotoreportaż z wernisażu

Muzeum Narodowe

Otwarcie galerii Sztuki Polskiej XX wieku

od 18.11.2005

 

 

fotoreportaż z otwarcia

Muzeum Narodowe (Arsenał)

Iwo Zaniewski

malarstwo

od 10.12.2005

 

fotoreportaż z wernisażu

 

wydarzenia 2006

Arsenał Muzeum Ks.Czartoryskich

Grafika ze zbiorów krakowskiej ASP

od 16 września 2006

 

 

fotoreportaż z wernisażu

 

Muzeum Narodowe w Krakowie

JERZY PANEK (1918-2001)

z cyklu GRAFICY Z KRAKOWA

od14.09.2006

 

 

 

fotoreportaż wernisażu

Muzeum Narodowe w Krakowie

Marek Rostworowski w 10. rocznicę śmierci

29 kwietnia - 28 maja 2006

 

 

fotoreportaż

Muzeum Narodowe w Krakowie

Marc Chagall

Commedia del Arte

2006-04-04

fotoreportaż z wernisażu

Muzeum Narodowe w Krakowie

Janina Kraupe

wystawa retrospektywna

od 16.03.2006

 

 

 

fotoreportaż z wernisażu

wydarzenia 2007

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach

Wreszcie nowa! Małopolskie kolekcje sztuki nowoczesnej

od 15.06.2007

fotoreportaż z wernisażu
Kurator: Maria Anna Potocka
Zespół współorganizujący: Lidia Krawczyk, Dominik Kuryłek, Magdalena Mazik,
Beata Nowacka-Kardzis
Organizatorzy:
Muzeum Narodowe w Krakowie i Galeria Sztuki Współczesnej "Bunkier Sztuki" przy udziale Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Niepołomicach

Wreszcie nowa! Małopolskie kolekcje sztuki nowoczesnej to wyjątkowa wystawa, prezentująca zbiory "instytucji-kolekcjonerów" sztuki aktualnej: Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Niepołomicach oraz Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Ekspozycja zajmie całą powierzchnię pierwszego piętra Galerii XIX wieku w Sukiennicach. Na wystawie pokazane zostaną prace ponad 60 artystów o międzynarodowej sławie, tworzących w rozmaitych mediach. Wystawa (między innymi z racji ograniczonej powierzchni ekspozycyjnej) nie ma szans objąć całości kolekcji i będzie prezentacją wyboru kuratorskiego. Zaprezentowanych zostanie ponad 300 dzieł. Pokazowi towarzyszyć będzie prezentacja dokumentacji organizowanego przez Muzeum Narodowego projektu Przewodnik. Wystawę "zwieńczy" publikacja, dokumentująca ekspozycję Wreszcie nowa! Małopolskie kolekcje sztuki nowoczesnej.

Muzeum Narodowe w Krakowie jest inicjatorem i gospodarzem wystawy Wreszcie nowa! Małopolskie kolekcje sztuki nowoczesnej. Do projektu dołączył Prezydent Miasta Krakowa, Jacek Majchrowski, Marszałek Województwa Małopolskiego, Marek Nawara oraz Burmistrz Niepołomic, Stanisław Kracik. Patronat honorowy nad wystawą objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Kazimierz Michał Ujazdowski.

Realizacja przedsięwzięcia wpisuje się w politykę kulturalną Miasta Krakowa, której istotnym elementem jest doprowadzenie do powstania Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Między innymi z tego powodu Miasto Kraków udzieliło tej wystawie strategicznego wsparcia.

Muzeum Narodowe w Krakowie, goszcząc w swojej historycznej siedzibie trzy największe w województwie kolekcje sztuki aktualnej, także wspiera ideę powstania Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Po zapewnieniu ciągłości ekspozycji Galerii Sztuki XIX wieku przez przeniesienie jej zbiorów do Zamku w Niepołomicach, zapadła decyzja o wykorzystaniu wyjątkowej okazji, która umożliwia eksploatację wnętrz galerii w Sukiennicach. Pierwsza, historyczna siedziba Muzeum, już w XIX wieku miała służyć promocji sztuki współczesnej i takie zadanie może spełnić również w 2007 roku. Jednocześnie wspólna realizacja ekspozycji Wreszcie nowa! Małopolskie kolekcje sztuki nowoczesnej jest rozpoczęciem przygotowań Muzeum Narodowego w Krakowie do realizacji projektu "Nowe Sukiennice".

Wprowadzenie sztuki nowoczesnej do świątyni sztuki tradycyjnej jest symboliczną deklaracją otwarcia się Krakowa na nowoczesność.

Magdalena Abakanowicz

" Abakany "

Gmach Główny, 30-062 Kraków, al. 3 Maja 1

Kuratorzy wystawy - Wacława Milewska, Anna Budzałek

od 16.05.2005

fotoreportaż z wernisażu

Muzeum Narodowe Pałac Szołajskich

Stanisław Wyspiański

"Zielnik Wyspiańskiego" . To część "Roku Stanisława Wyspiańskiego" jaki organizuje Muzeum Narodowe.

 

 

fotoreportaż z wernisażu

Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich

Jacques Henri Lartigue "Odkrywanie dzieła"

od 18 IV, 2007 (do 17 VI)

 

 

 

fotoreportaż z wernisażu

 

Wystawa fotografii jednego z najbardziej znanych fotografów przełomu XIX i XX wieku. Zdjęcia pokazujące do jakich niezwykłych efektów może prowadzić radość fotografowania i niczym nieskrępowana spontaniczność w zapisywaniu chwil życia zrealizowana przez jednego człowieka. Fotografie Lartigue'a z czasem zostały uznane za najlepszy dokument epoki.

Wystawa organizowana przy współpracy L'Association des Amis de Jacques-Henri Lartigue Ministère de la Culture-France

Wystawa współorganizowana przez Instytut Francuski w Krakowie

MUZEUM NARODOWE - Gmach Główny
„Tratwa Meduzy”
Sztuka izraelska i potwór tozsamosci

od 2007-01-25

 

fotoreportaż z wernisażu (fot. B.P.)

Muzeum Narodowe

Kamienica Szołayskich

Janowi Stanisławskiemu

w setną rocznicę śmierci

Topole nad wodą.

od 5 stycznia

fotoreportaż z otwarcia

Twórczość Jana Stanisławskiego (1860-1907), zajmuje dziś najważniejsze miejsce w historii polskiego malarstwa, a jego pejzaże należą do najwybitniejszych osiągnięć sztuki przełomu XIX i XX wieku.

Stanisławski był mistrzem małych, pełnych urody, ekspresji i emocji pejzaży, początkowo realistycznych, potem impresjonistycznych, wreszcie ekspresyjnych. Powstawały one w plenerze - na rozległych stepach ukraińskich, w Tatrach czy w okolicach Krakowa, a ich najważniejszym tematem była natura, która był źródłem piękna; Stanisławski zauważał zarówno jej potęgę i rządzące nią siły jak i niepozorne detale, które nobilitował do rangi pierwszoplanowych bohaterów swoich obrazów. Zainteresowanie przyrodą, dostrzeganie jej pierwiastków fizycznych jak i duchowych skierowało malarstwo Stanisławskiego w stronę symbolizmu.

Jan Stanisławski był również niezwykle aktywnym uczestnikiem krakowskiego życia autystyczno - towarzyskiego młodopolskiego Krakowa. Był pomysłodawcą i założycielem elitarnego Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka" skupiającego najznamienitszych polskich artystów; współpracował również z tygodnikiem literackim "Życie", był opiniotwórczym bywalcem premier zreformowanego przez teatru krakowskiego; był wreszcie bywalcem kawiarni - Café "Restaurant du Thêatre" -zwanego Paonem a także artystycznego tygla jakim była Cukiernia Jana Michalika na ulicy Floriańskiej gdzie z czasem stał się admiratorem działającego tam Kabaretu Zielony Balonik.

Jako profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie przez dziesięć lat prowadził klasę pejzażu, przyczynił się do odrodzenia polskiego malarstwa pejzażowego. Jego uczniowie, jako pierwsi wychodzili ze sztalugami w plener, malowali zarówno w Krakowie - w Parku Jordana, na Plantach czy w Ogrodzie Botanicznym, ale także w podkrakowskim Tyńcu i Zakopanym. Pracownię opuściło ponad 60 malarzy, z których większość zafascynowana osobowością Stanisławskiego - jego fascynacją dla przyrody czy entuzjazmem dla malarstwa poświęciło się malarstwu pejzażowemu.

Okazją do przypomieninia jego dorobku artystycznego jest przypadająca w styczniu 2007 roku rocznica śmierci artysty. W kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie znajduje się największy zbiór jego obrazów a także grafik, rysunków i szkicowników, dający możliwość jej poznania od wczesnych prac z lat 80-tych XIX wieku aż po kompozycje
z ostatnich lat życia. Na wystawie będzie można zobaczyć dzieła głównie z kolekcji MNK Zobaczyć będzie można najlepsze prace Jana Stanisławskiego takie jak Topole nad wodą, Stodoły w Pustowarnii; a także widoki znad Dniepru, spod Krakowa, a obok nich prawie nieznane szkicowniki artysty.

Wystawie towarzyszyć będzie album wydany przez Wydawnictwo Bosz.

Kurator wystawy: Urszula Kozakowska-Zaucha

Aranżacja plastyczna: Paweł Wałek

galeria sztukpuk | wydarzenia | galerie | forum-teksty | recenzje | archiwum | linki | kontakt


Copyright by "SZTUK PUK" 2001 - 2007 Kraków , Ryszard Bobek, Filip Konieczny